Posledný výdych mafie proti Katolíckej Cirkvi

02.08.2023

KOMENTÁR: Pred tridsiatimi rokmi organizovaný zločin v Taliansku zbombardoval baziliku svätého Jána v Lateráne, katedrálu rímskeho biskupa.


Požiarnik, vpravo, stojí pri obrovskom kráteri spôsobenom výbuchom bomby v Bazilike sv. Jána v Lateráne, kde pápeži 28. júla 1993 sídlili ako biskup Ríma. Bomby roztrhali staroveké centrum Ríma len niekoľko minút po výbuchu, ktorý zabil päť ľudí. Pri útokoch sa zranili desiatky ľudí.
Predstavte si, že katedrálu svätého Patrika zbombardovala mafia ako odvetu za to, že ich arcibiskup z New Yorku odsúdil. Predstavte si, že kardinál John O'Connor kontroluje škody a vie, že útok bol namierený osobne na neho.
V roku 1993 sa to nestalo v New Yorku, hlavnom meste sveta, ale stalo sa to v Ríme, hlavnom meste Cirkvi.
V tom roku mafia bombardovala St. John Lateran. Oficiálna rímska katedrála. Ako katedrála alebo oficiálne sídlo Svätého Otca ako rímskeho biskupa vyjadruje univerzálnu jednotu Cirkvi ešte viac ako Bazilika sv. Petra. Ten je svetovým farským kostolom, zatiaľ čo sv. Jána v Lateráne je katedrálou univerzálnej Cirkvi. Nápis na portiku znie: "Matka a hlava všetkých cirkví v meste a vo svete".
Pápež František sa minulý štvrtok obrátil verejným listom na veriacich svojej diecézy pri príležitosti 30. výročia tohto bombardovania. Pri príležitosti tohto výročia sa konala nočná modlitebná vigília. Svätý Otec vo svojom krátkom liste pripomenul okolnosti, ktoré viedli k svätokrádežnému útoku.
Začiatkom 90. rokov bolo Taliansko sužované sériou mafiánskych bombových útokov v reakcii na národnú kampaň trestného súdnictva proti organizovanému zločinu a korupcii. V roku 1990 bol v Agrigente na Sicílii zavraždený mladý sudca Rosario Livatino. V roku 2021 bol vyhlásený za blahoslaveného ako mučeník.
V roku 1992 boli na Sicílii zavraždení aj ďalší dvaja starší sudcovia Giovanni Falcone a Paolo Borsellino.
V roku 1993 navštívil Sicíliu sv. Ján Pavol II. Tesne pred vonkajšou svätou omšou vo veľkolepom Údolí chrámov v Agrigento sa Svätý Otec stretol s rodičmi blahoslaveného Rosaria. Stretnutie ho muselo dojať, pretože na konci svätej omše Ján Pavol predniesol predbežné odsúdenie teroristickej kampane mafie.
"V mene Krista, ukrižovaného a vzkrieseného, Krista, ktorý je cesta, pravda a život, hovorím zodpovedným: Obráťte sa!" Ján Pavol kričal a triasol sa spravodlivým hnevom. "Boží súd príde!"
Mafia vzala na vedomie a pridal Cirkev na svoj zoznam teroristických cieľov.
O necelé tri mesiace neskôr, v noci z 27. na 28. júla 1993, bombardovali svätého Jána v Lateráne, ako aj menší kostol v historickom centre Ríma, San Giorgio in Velabro. Bombardovanie jeho sídla v katedrále bolo priamou odpoveďou na Jána Pavla. Zadný portikus - vchod najbližšie k jeho katedrále - bol poškodený a všetky okná neďalekého Lateránskeho paláca, v ktorom sú kancelárie rímskej diecézy, boli vybité.
V tom istom čase ďalší bombový útok v Miláne neďaleko jeho historickej katedrály zabil štyroch ľudí.
Ján Pavol navštívil toto miesto 28. júla 1993 spolu s prezidentom Talianska a prezradil, že: "Zobudil som sa o jednej hodine ráno; teraz už viem prečo."
Reakcia mafie nebola dokončená. V septembri 1993 mafiáni zabili najvýznamnejšieho sicílskeho protimafiánskeho kňaza, otca Pina Puglisiho z Palerma. Jeho posledné slová k nim: "Čakal som na vás." Mafia ho prinútila zaplatiť svojou krvou za pápežove slová v Agrigente. Blahorečený bol v roku 2013.
Pápežove slová môžu mať následky na život a na smrť. O trinásť rokov neskôr, v septembri 2006, po prejave pápeža Benedikta XVI. v Regensburgu, bola talianska misijná mníška v Somálsku zabitá v detskej nemocnici, kde pracovala. Sestra Leonella Sgorbati bola vyhlásená za blahoslavenú v roku 2018 ako mučeníčka džihádistického násilia.
Bombardovanie Lateránu bolo pripomienkou toho, že Svätý Otec, jeho osoba a jeho úrad sa dostáva pod fyzický útok. Celá séria prvých pápežov bola umučená. Napoleon uniesol pápeža Pia VI., odviezol ho do Francúzska a v roku 1799 tam zomrel uväznený. Napoleon uväznil aj pápeža Pia VII., ktorý bol prepustený a vrátil sa do Ríma, keď bol Napoleon v roku 1814 porazený.
Blahoslavený Pius XI. bol v roku 1848 obliehaný vo Vatikáne , a musel ujsť z Ríma na talianske pobrežie. Keď v roku 1878 zomrel, v noci ho preniesli na jeho pohrebisko v St. Lawrence Outside-the-Walls zo strachu, že nepriateľský rímsky dav môže jeho telo hodiť do Tiberu.
Pápež Pius XII. mohol zo svojich okien pozorovať nacistické stráže hliadkujúce po obvode Vatikánu. Pápež sv. Pavol VI. a pápež sv. Ján Pavol II. prežili pokusy o atentát, pričom ten druhý je oveľa vážnejší.
Bombardovanie Lateránu pred 30 rokmi nebolo, pri spätnom pohľade, ukážkou sily, ale posledným výdychom mafie. Atentáty a bombardovanie rímskej katedrály obrátili verejnú mienku rozhodne proti organizovanému zločinu a poskytli talianskym orgánom potrebnú podporu, aby mohli postupovať agresívne.
Lateránska katedrála a priľahlý palác boli sídlom pápežov tisíc rokov, od začiatku štvrtého do začiatku 14. storočia. Keď sa pápeži v roku 1376 vrátili do Ríma, Lateránsky komplex bol po veľkom požiari v roku 1361 v havarijnom stave. Keďže bol Laterán blízko mestských hradieb, bol viac vystavený inváznym silám.
Po návrate z Francúzska sa pápež najprv presťahoval do veľkých mariánskych miest — Santa Maria in Trastevere a St. Mary Major, než sa usadil vo Vatikáne. Laterán však zostal jeho oficiálnym sídlom. V roku 1993 si to mafia spomenula – aj keď na to mnohí katolíci zabudli.
V posledných rokoch pápež František zdôraznil, že podpísaním mnohých ďalších dokumentov ako "z Lateránu" ako protikladu k "z Vatikánu". Svätý Otec necestuje cez mesto, aby podpísal papiere, ale odráža cirkevnú pravdu, že biskup je vždy duchovne prítomný v jeho katedrále. ...a niekedy aj osobne, ako ráno 28. júla 1993, keď Ján Pavol stál medzi troskami.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky